Moka Pot ile Nasıl Kahve Demlenir?

Moka Pot ile Nasıl Kahve Demlenir?

Taze kahve çekirdeklerinden Moka Pot’a uygun, doğru öğütülmüş 22 gr Espresso kahvenizi hazırlayınız. Moka Pot’un alt haznesinde bulunan valfin hemen altına denk gelecek şekilde su eklenir, bu valfi geçmemeye dikkat edin. Hazırlamış olduğunuz öğütülmüş kahvenizi bu haznenin üzerine sallayarak veya eliniz yardımıyla düz bir zemin oluşturacak şekilde, kahvenin üzerine kesinlikle bastırmadan yerleştiriniz. Ardından üst kapağını kapatıp ateşte yada ocakta demlemeye bırakınız. Demleme süresi ateşinize bağlı olarak 2 ila 5 dakika arasında sürebilmektedir.

Nelere Dikkat Edilmelidir?

Alt bölmeye ekleyeceğiniz suyun sıcak olmasını öneririz. Sıcak su eklediğiniz taktirde metalik tat gelme riskinin önüne geçmiş olursunuz.

Orta-kısık ateşte demleyiniz.

Kahveniz demlenirken bırakıp gitmeyin. Demlenme sürecini takip edip doğru zamanda ateşten almanız önemlidir.

Moka Pot Demleme

Temizlik

Her kullanımdan sonra Moka Pot ekipmanı mutlaka temizlenmelidir. Moka Pot soğuduktan sonra güzelce durulayıp, kurulamak önemlidir. Ayrıca belli zaman aralıklarında Moka Pot’u kirece karşı korumak için daha detaylı bir temizlik yapılmalıdır. Bu sayede hem daha sağlıklı bir tüketim hem de olabilecek kazaların önüne geçmiş oluruz. Moka Pot temizliği düzgün yapılmadığı taktirde biriken kahve tortuları ve diğer yabancı maddeler zamanla tıkanıklığa sebep olabilir. Bu tıkanıklık sonucunda patlama meydana gelebilir. Bu yüzden çok dikkatli olmak gerekir.

27 Kasım 2020
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.