29.06.2021

Kahve Çeşitleri

Kahve Çeşitleri

Kahve günümüzde oldukça yaygın ve yoğun şekilde tüketilen bir içecektir. Kahve kültürü oldukça geniş olan bir kültürdür. Bütün dünya üzerinde sosyal hayatla yakından ilişkili olan kahve, kökboyasıgillerden olan bir ağaç türüdür. Ağaca ait meyveler olgunlaştıktan sonra adeta kiraz şekline benzer kırmızı renk alırlar. Meyvelerin etli kısımları sıyrıldıktan sonra yeşil çekirdekler ortaya çıkmaktadır. Hepimizin bildiği gibi kahve çekirdekleri tüm dünyaya yeşil çekirdek halinde dağıtılır. Kahve bitkisi dünya üzerinde yalnızca ekvatoral iklimin hakim olduğu; Vietnam, Meksika ve Hindistan üst sınırı ile Brezilya alt sınırı arasındaki bazı yerlerde yetişmektedir. Kahve meyvesinin ortaya çıkışı 14. Yüzyıla dayanmaktadır. Güney Etiyopya’nın yüksek bölgelerinde keçilerini otlatmak isteyen bir çoban tarafından keşfedilmiştir. Keçilerin kahve meyvesini yedikten sonra kendisinin de yediği ve bu durumun ardından kendisine enerji geldiğini keşfetmiştir. Hikaye böyle olmasına karşın tam olarak doğruluğunu bilemiyoruz tabi ki.

 Kahvenin çıktığı yer olan Etiyopya’nın ardından Yemen bölgesinde kahve ağaçları görülüyor. Yemen’de bulunan kahve ağaçlarının ilk defa keşfedilmesi 15. Yüzyılı buluyor. Yemen’de yaşayan Hristiyan din adamları geceleri daha fazla okuyabilmek ve daha fazla ibadete edebilmek için kahvenin vermiş olduğu zindelikten faydalanmak istemişlerdir. Ardından zaman içinde kahve tüccarların ilgisini çekmeye başlamış ve devamında da kahve ticareti başlamış. Kahvenin üretilmesi 17. Yüzyıla kadar yalnızca Yemen’de yapılmıştır. 17. Yüzyılda ilk olarak Sri Lanka, ardından Endonezya’daki Jawa Adası’nda üretilmeye başlanıyor. Daha sonralarında Brezilya, Kolombiya, Meksika, Küba, Jamaika, Surinam’da üretilmeye başlanmıştır.

 Günümüzde ise kahve ticareti dünyada petrol ticaretinden sonra gelen ikinci en büyük pazar olarak yer alıyor. Günümüzde yer alan kahve çeşitleri arasındaki büyük çoğunluğu Brezilya’da üretilmektedir. En fazla kahve üretimi yapan diğer ülkeler ise Kolombiya ve Vietnam’dır. Ardından Meksika, Etiyopya, Uganda, Peru, Hindistan ve Endonezya ülkeleri gelmektedir. Dünya üzerinde 70’den daha fazla ülkede kahve üretimi yapılıyor olmasına rağmen ismini saydığımız ülkelerin kahveleri dünya çapında daha yaygın olarak tüketilmektedir. Bu yazımızda sizler ile kahve çeşitleri hakkında konuşacağız. Kahve çekirdeklerine göre ayrım yaparken aynı zamanda içime göre ayrım yaparak kahve kültürümüzü arttıracağız.

 Çekirdeklerine Göre Kahve Çeşitleri

 Hepimizin bildiği üzere içtiğimiz kahve çeşitleri her biri bir çekirdek kahvenin bir yöntem ile demlenmesi sonucunda oluşuyor. Çekirdek kahvelerin yapılışları arasındaki farklardan oluşan kahve çeşitlerinin yanı sıra çekirdeğe bağlı olarak da bazı farklar bulunuyor. Kahvelerde farklı aroma ve tatların gelmesi kahve çekirdeklerinin farklı türlerde olmasına bağlıdır. Kahvenin daha iyi olarak tabir edilmesi için ne kadar fazla üretildiği değil hangi türe ait olan kahvenin üretildiği önemlidir. Kahve çekirdeklerinin yüzlerce türü bulunur. Fakat tüm dünyada en fazla üretilenleri en fazla talep görenleri 2 çeşittir. Robusta ve Arabica kahve çekirdekleri en çok bilinen ve üretilenlerdir. Fakat bu 2 tür arasında en büyük Pazar payına sahip olan ve en fazla tüketilen Arabica çekirdekleridir.

Arabica Robusta

 1.Arabica Kahve Çekirdekleri

 Dünya üzerinde ne fazla sayıda üretilen çekirdek türü Arabica kahve çekirdekleridir. İçilen kahvelerin %70 kadarı Arabica çekirdeklerinden hazırlanır. Arabica çekirdekleri yüksek kaliteye sahiplerdir. Arabica çekirdekleri çok yükseklerde ve zor şartlarda yetişir. Daha az yetiştirilmesine rağmen en çok tüketilen ve en kaliteli olan kahve çeşidi Arabica çekirdekleridir. Arabica çekirdekleri dış etkenlerden kolayca etkilenir. Çabuk bozulabildiği gibi yetiştirildiği bölgede, yetiştirilen diğer ürünlerin tadı ve kokusunu alır. Bazı kahve çekirdeklerinin kakao, baharat aromalı olmasının nedeni budur. Arabica çekirdekleri kahve çeşitleri içinde en fazla tüketilen ve çok farklı meyve, baharat aroması ile zengin tat farklılığına sahip kahve çekirdeğidir. Sade olarak ve mümkün olduğunca sıcak olarak tüketilmelidir.

 2. Robusta Kahve Çekirdekleri

 Arabica çekirdeklerine göre zorlu koşullara daha dayanıklı olan, daha kolay yetişen ve daha alçak yerlerde yetişebilen kahve çekirdekleridir. Tadı Arabica çekirdeğine göre daha acıdır. Günümüzde içilen kahvelerin yüzde otuz kadar Robusta kahvedir. Vietnam ve Brezilya’da sıklıkla Robusta kahve çekirdekleri üretilmektedir. Zorlu koşullara dayanıklı olması nedeni ile endüstriyel ürün olarak daha uygundur. Genel olarak hazır kahvelerde ve espressolarda tercih edilir. Soğuk kahve yolarak, sütlü ya da şekerli olarak tüketilmeye daha uygundur. Yetiştirildiği bölgedeki diğer ürünlerin kokusunu ve tadını içermediği için şeker ve süt gibi eklemeler yapılmaya daha uygundur. Yoğun acımsı lezzeti espressonun olmazsa olmazı olarak Robusta çekirdeklerine bir özellik katmaktadır.

Blend Kahve Nedir?
Blend Kahve Nedir?

Yenilikler

Farklı tarlalarda, farklı tiplerde ve hatta farklı ülkelerde yetiştirilen kahve çekirdeklerinin harmanlanmasından oluşan kahveye blend kahve denir. Örneğin Single origin ibaresi bulunan bir kahve paketinden anlayabiliriz ki, dünyanın belirli bir bölgesinde yetişen tek çeşit kahve çekirdeklerinden oluşan tek kökenli, blend olmayan single origin bir kahvedir.

Devamını Oku
20.09.2022
Luwak Kahvesi
Luwak Kahvesi

İlginç Bilgiler

Dünya’nın en pahalı kahvesidir. Endonezya’da yetiştirilen misk kedisi dışkılarından üretilen bu kahve kulağa pek hijyenik gelmese de sağlık açısından bir sorun teşkil etmiyor. Peki bu kahveyi bu kadar değerli kılan özellikler nelerdir bakalım.

Devamını Oku
20.09.2022
Kahve Çeşitleri
Kahve Çeşitleri

Yenilikler

Kahve günümüzde oldukça yaygın ve yoğun şekilde tüketilen bir içecektir. Kahve kültürü oldukça geniş olan bir kültürdür. Bütün dünya üzerinde sosyal hayatla yakından ilişkili olan kahve, kökboyasıgillerden olan bir ağaç türüdür. Ağaca ait meyveler olgunlaştıktan sonra adeta kiraz şekline benzer kırmızı renk alırlar.

Devamını Oku
29.06.2021
Kafein Nedir?
Kafein Nedir?

İlginç Bilgiler

Kafein   aslında kimyasal bir bileşendir. Kimyada Trimetilksantin olarak bilinen, %49,48’si Karbon, %16,48’i Oksijen, %5,19’u Hidrojen ve geri kalan yaklaşık %28’lik kısmı iste Ozon olan, basit gözüken ama aslında yapısı çok daha karmaşık olan kimyasal bir moleküldür. Kahve, çay ya da çikolata gibi kulağımıza daha aşina gelen alanların yanı sıra birçok ilacın içerisinde, laboratuar deneylerinde ya da klinik araştırmalarda da kullanılmaktadır. Tabii biz kimya boyutundan ziyade günlük hayatımızda hangi şekillerde karşımıza çıktığından bahsedeceğiz.

Devamını Oku
06.05.2021
Sabah Kahvesi | Anisah Coffee
Sabah Kahvesi | Anisah Coffee

Yenilikler

Sabah aç karnına ya da erken saatte yapılan kahvaltıdan sonra içilen o muhteşem kahvedir   sabah kahvesi . İşte bu sabahın erken saatlerinde içilen kahve kupasından yayılan kokusuyla insanı mest eder. Kişiyi güne hazırlar ve muhteşem bir haz verir.  Uyandıktan sonra damakta hissedilen o ilk acı tat kişiyi kendine getirir. Kahve içmek bir ihtiyaçtan çok zevk meselesidir. Elbette ki sayılamayacak kadar faydası ve avantajı da bulunmaktadır. En büyük avantajı ise kişide oluşan kahve içme kültürüdür.  Kahve içmeyi kendisine bir kültür edinmiş olan bireyler için   sabah kahvesi   keyfini anlatmaya gerek yoktur. Çünkü onlar kahve severler olarak bu keyfi fazlasıyla kendilerine hediye olarak sunmaktadır.

Devamını Oku
13.04.2021
Moka Pot ile Nasıl Kahve Demlenir?
Moka Pot ile Nasıl Kahve Demlenir?

Tarifler

Taze kahve çekirdeklerinden Moka Pot’a uygun, doğru öğütülmüş 22 gr Espresso kahvenizi hazırlayınız. Moka Pot’un alt haznesinde bulunan valfin hemen altına denk gelecek şekilde su eklenir, bu valfi geçmemeye dikkat edin. Hazırlamış olduğunuz öğütülmüş kahvenizi bu haznenin üzerine sallayarak veya eliniz yardımıyla düz bir zemin oluşturacak şekilde, kahvenin üzerine kesinlikle bastırmadan yerleştiriniz. Ardından üst kapağını kapatıp ateşte yada ocakta demlemeye bırakınız. Demleme süresi ateşinize bağlı olarak 2 ila 5 dakika arasında sürebilmektedir.

Devamını Oku
27.11.2020
Kolombiya Kahvesi | Anisah Coffee
Kolombiya Kahvesi | Anisah Coffee

Yenilikler

Kolombiya, Güney Amerika'daki en büyük ikinci kahve üreticisidir. Bunun yanı sıra, yalnız en iyi kahve çeşitleri Kolombiya’da yetiştirmektedir.   Kolombiya kahvesi , genellikle dünyadaki en kaliteli kahve çeşitlerinden biri olarak nitelendirilmektedir. Bir kahvenin kalitesini belirleyen üç ana faktör vardır. Bunlardan ilki coğrafyası ve iklimi, ikincisi yetiştirilmesi ve hasat süreci, son olarak da kahvenin türüdür.

Devamını Oku
20.11.2020
Anisah Coffee Blog
Anisah Coffee Blog

Yenilikler

Türkiye’nin en lezzetli   kahve   sitesi   anisahcoffee.com 'u sizlerle buluşturmanın haklı gururunu yaşıyoruz. Ülkemizde   kahveye   olan ilgi her geçen gün hızla büyüyor. Anisah Coffee olarak bizde en kaliteli   kahve   çekirdeklerini en uygun fiyatlara kahve severlerle buluşturmayı kendimize amaç edindik. Bir yudum   kahvenin   yanı sıra kahve tarihini,   kahve   kültürünü, sektördeki yenilikleri, sıra dışı ve güncel   kahve   tariflerini öğrenmek isterseniz bizi takip edin!

Devamını Oku
16.11.2020
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.