Kahve Çeşitleri

Kahve Çeşitleri

Kahve günümüzde oldukça yaygın ve yoğun şekilde tüketilen bir içecektir. Kahve kültürü oldukça geniş olan bir kültürdür. Bütün dünya üzerinde sosyal hayatla yakından ilişkili olan kahve, kökboyasıgillerden olan bir ağaç türüdür. Ağaca ait meyveler olgunlaştıktan sonra adeta kiraz şekline benzer kırmızı renk alırlar. Meyvelerin etli kısımları sıyrıldıktan sonra yeşil çekirdekler ortaya çıkmaktadır. Hepimizin bildiği gibi kahve çekirdekleri tüm dünyaya yeşil çekirdek halinde dağıtılır. Kahve bitkisi dünya üzerinde yalnızca ekvatoral iklimin hakim olduğu; Vietnam, Meksika ve Hindistan üst sınırı ile Brezilya alt sınırı arasındaki bazı yerlerde yetişmektedir. Kahve meyvesinin ortaya çıkışı 14. Yüzyıla dayanmaktadır. Güney Etiyopya’nın yüksek bölgelerinde keçilerini otlatmak isteyen bir çoban tarafından keşfedilmiştir. Keçilerin kahve meyvesini yedikten sonra kendisinin de yediği ve bu durumun ardından kendisine enerji geldiğini keşfetmiştir. Hikaye böyle olmasına karşın tam olarak doğruluğunu bilemiyoruz tabi ki.

 Kahvenin çıktığı yer olan Etiyopya’nın ardından Yemen bölgesinde kahve ağaçları görülüyor. Yemen’de bulunan kahve ağaçlarının ilk defa keşfedilmesi 15. Yüzyılı buluyor. Yemen’de yaşayan Hristiyan din adamları geceleri daha fazla okuyabilmek ve daha fazla ibadete edebilmek için kahvenin vermiş olduğu zindelikten faydalanmak istemişlerdir. Ardından zaman içinde kahve tüccarların ilgisini çekmeye başlamış ve devamında da kahve ticareti başlamış. Kahvenin üretilmesi 17. Yüzyıla kadar yalnızca Yemen’de yapılmıştır. 17. Yüzyılda ilk olarak Sri Lanka, ardından Endonezya’daki Jawa Adası’nda üretilmeye başlanıyor. Daha sonralarında Brezilya, Kolombiya, Meksika, Küba, Jamaika, Surinam’da üretilmeye başlanmıştır.

 Günümüzde ise kahve ticareti dünyada petrol ticaretinden sonra gelen ikinci en büyük pazar olarak yer alıyor. Günümüzde yer alan kahve çeşitleri arasındaki büyük çoğunluğu Brezilya’da üretilmektedir. En fazla kahve üretimi yapan diğer ülkeler ise Kolombiya ve Vietnam’dır. Ardından Meksika, Etiyopya, Uganda, Peru, Hindistan ve Endonezya ülkeleri gelmektedir. Dünya üzerinde 70’den daha fazla ülkede kahve üretimi yapılıyor olmasına rağmen ismini saydığımız ülkelerin kahveleri dünya çapında daha yaygın olarak tüketilmektedir. Bu yazımızda sizler ile kahve çeşitleri hakkında konuşacağız. Kahve çekirdeklerine göre ayrım yaparken aynı zamanda içime göre ayrım yaparak kahve kültürümüzü arttıracağız.

 Çekirdeklerine Göre Kahve Çeşitleri

 Hepimizin bildiği üzere içtiğimiz kahve çeşitleri her biri bir çekirdek kahvenin bir yöntem ile demlenmesi sonucunda oluşuyor. Çekirdek kahvelerin yapılışları arasındaki farklardan oluşan kahve çeşitlerinin yanı sıra çekirdeğe bağlı olarak da bazı farklar bulunuyor. Kahvelerde farklı aroma ve tatların gelmesi kahve çekirdeklerinin farklı türlerde olmasına bağlıdır. Kahvenin daha iyi olarak tabir edilmesi için ne kadar fazla üretildiği değil hangi türe ait olan kahvenin üretildiği önemlidir. Kahve çekirdeklerinin yüzlerce türü bulunur. Fakat tüm dünyada en fazla üretilenleri en fazla talep görenleri 2 çeşittir. Robusta ve Arabica kahve çekirdekleri en çok bilinen ve üretilenlerdir. Fakat bu 2 tür arasında en büyük Pazar payına sahip olan ve en fazla tüketilen Arabica çekirdekleridir.

Arabica Robusta

 1.Arabica Kahve Çekirdekleri

 Dünya üzerinde ne fazla sayıda üretilen çekirdek türü Arabica kahve çekirdekleridir. İçilen kahvelerin %70 kadarı Arabica çekirdeklerinden hazırlanır. Arabica çekirdekleri yüksek kaliteye sahiplerdir. Arabica çekirdekleri çok yükseklerde ve zor şartlarda yetişir. Daha az yetiştirilmesine rağmen en çok tüketilen ve en kaliteli olan kahve çeşidi Arabica çekirdekleridir. Arabica çekirdekleri dış etkenlerden kolayca etkilenir. Çabuk bozulabildiği gibi yetiştirildiği bölgede, yetiştirilen diğer ürünlerin tadı ve kokusunu alır. Bazı kahve çekirdeklerinin kakao, baharat aromalı olmasının nedeni budur. Arabica çekirdekleri kahve çeşitleri içinde en fazla tüketilen ve çok farklı meyve, baharat aroması ile zengin tat farklılığına sahip kahve çekirdeğidir. Sade olarak ve mümkün olduğunca sıcak olarak tüketilmelidir.

 2. Robusta Kahve Çekirdekleri

 Arabica çekirdeklerine göre zorlu koşullara daha dayanıklı olan, daha kolay yetişen ve daha alçak yerlerde yetişebilen kahve çekirdekleridir. Tadı Arabica çekirdeğine göre daha acıdır. Günümüzde içilen kahvelerin yüzde otuz kadar Robusta kahvedir. Vietnam ve Brezilya’da sıklıkla Robusta kahve çekirdekleri üretilmektedir. Zorlu koşullara dayanıklı olması nedeni ile endüstriyel ürün olarak daha uygundur. Genel olarak hazır kahvelerde ve espressolarda tercih edilir. Soğuk kahve yolarak, sütlü ya da şekerli olarak tüketilmeye daha uygundur. Yetiştirildiği bölgedeki diğer ürünlerin kokusunu ve tadını içermediği için şeker ve süt gibi eklemeler yapılmaya daha uygundur. Yoğun acımsı lezzeti espressonun olmazsa olmazı olarak Robusta çekirdeklerine bir özellik katmaktadır.

29 Haziran 2021
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.