06.05.2021

Kafein Nedir?

KAFEİN NEDİR?

Kafein aslında kimyasal bir bileşendir. Kimyada Trimetilksantin olarak bilinen, %49,48’si Karbon, %16,48’i Oksijen, %5,19’u Hidrojen ve geri kalan yaklaşık %28’lik kısmı iste Ozon olan, basit gözüken ama aslında yapısı çok daha karmaşık olan kimyasal bir moleküldür. Kahve, çay ya da çikolata gibi kulağımıza daha aşina gelen alanların yanı sıra birçok ilacın içerisinde, laboratuar deneylerinde ya da klinik araştırmalarda da kullanılmaktadır.
Tabii biz kimya boyutundan ziyade günlük hayatımızda hangi şekillerde karşımıza çıktığından bahsedeceğiz.

NELERDE BULUNUR?

Herkes tarafından en çok bilinen tabii ki Kahve. Kafein ile günlük rutinimizde en baskın olarak kahvenin içerisinde karşılaşıyoruz. 100 mililitre kahve, içerisinde tam 41 miligram kafein bulundurmaktadır. Bu da diğer kafein içeren gıdalarımız arasında en yüksek kafeinin kahvede bulunduğu anlamına gelmektedir. Çayın içerisinde bulunan miktar ise 100 gram için 11 miligramdır. Bunlar kafenin bulunduğu en bilinen maddelerdir. Fakat bunlar dışında enerji içeceklerinde, kolada, çikolatada hatta bazı ilaçların içinde de bulunmaktadır. Ayrıca en yüksek kafein miktarı Cold Brew Tarzı soğuk kahvelerde bulunmaktadır.

Kafein Nedir

KAFEİNİN FAYDALARI

Kafein vücudumuzda stimülan (uyarıcı) etkisi yapar. Sadece insanların değil aynı zamanda hayvanlarında merkezi sinirleri uyararak beyne giden ve beyinden gelen mesajları hızlandırır. Kafein vücudumuzda bulunan ve sakinleşmemize sebep olan Adensin hormonunu devre dışı bırakır. Adensinin devre dışı kalmasıyla Depomin hormonu devreye girer ve adrenalin salgılanmasına sebep olur. Buda canlanmamızı, uyanmamızı sağlar. Sabahları en çok tercih edilen içeceğin kahve olmasının başlıca nedenlerinden biride budur. Öğrencilik yıllarımızdan bu güne, sabah uyandığımızda büyük şehrin karmaşasından, günün yorgunluğundan, uykusuzluktan vs birçoğumuz yorgun ve halsiz uyanırız. İşte Kafein burada devreye girer ve zihnimize kahve aracılığı ile “Uyan!” sinyali gönderir. Bilim insanlarının kafein üzerinde yaptığı araştırmalar neticesinde, doktorlar tarafından tüketilmesi sakıncalı görünen bir rahatsızlığınız olmadığı takdirde ve günlük tüketim dozajını aşmadığımız sürece birçok faydası olduğu saptanmıştır.
Karaciğerde detoks etkisi yaparak temizlenmesine dolayısıyla oluşabilecek karaciğer hastalıklarının önlenmesine yardımcı olur.
Yapılan bazı araştırmalarda özellikle belirli bir yaşın üzerinde ki kişilerde karşılaşılan Parkinson ve Alzheimarı önlediği görülmüştür.
Metabolizma hızlandırıcı etkisi vardır, bu yüzden diyetlerde yeşil çay tüketilerek kilo vermeye yardımcı olması amaçlanır. Ayrıca spordan önce tüketilen kafein yağ yakımını hızlandırmaktadır.
Az miktarda tüketilen kafein tokluk hissi yaratır ve kan şekerinin düzenlenmesine katkı sağlar.
Depomin hormonu ile birlikte beynimiz daha hızlı ve aktif çalışmaya başlar.
Yapılan bazı araştırmalarda kimi ilaçlarla birlikte tüketilen kafeinin, alınan ilacın etkisini arttırdığı gözlenmiştir.
Sporcuların tükettiği kilogram başına 10 Mg kafein, performanslarında artış yaptığı gözlenmiştir.
Safra kesesinde taş oluşumunu azaltmaktadır.
Yarattığı stimülan (uyarıcı) etkisi ile astım, brankopulmonari displesi ve prematüre apnesi gibi solunum yolu rahatsızlıklarının tedavisinde de etkili olduğu gözükmektedir.

KAFEİNİN ZARARLARI

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, günlük kafein limitinin üstüne çıkılmadığı takdirde gözlemlenmiş bir yan etkisi yoktur. Yetişkin bir insanın günlük kafein miktarı ve tabii ki kişinin bünyesine bağlı olarak değişkenlik göstermekle birlikte ortalama 400 mg olduğu tespit edilmiştir. Belirlenen bu doz tabii ki kafein tüketmesinde sakınca olmayan sağlıklı kişiler içindir. Aşağıda sıralamış olduğum kafeinin zararları, belirlenmiş olan bu günlük dozun aşılması ile birlikte meydana gelmektedir.
Öncelikle aşırı alınması çok teklikeli olabilir. Buradaki aşırıdan kastımız, 75 fincan kahve (yani yaklaşık 3075 miligram kafein) ya da 125 bardak çay içildiğinde yapılan tıbbi araştırmaların neticesinde alınan kafeine bağlı olarak muhtemelen gelişecek bir kalp ya da solunum sorunuyla birlikte ciddi kalıcı hasarlar gerçekleşebilir.
Migren rahatsızlığını tetikleyebilir.
Psikolojik rahatsızlıkları tetikleyebilir. Depresyon, agresyon ya da uyku problemi oluşturabilir.
Yaklaşık 300 mg’lık kafein için 15 mg kalsiyum vücuttan atılır. Bu güvenli sınırdadır fakat fazla tüketildiğinde vücuttan gerekenden fazla mineral atılmasına sebep olur.
Yemek ile birlikte ya da hemen akabinde tüketilmesi vücudun demir ve çinko emilimini azaltır.
Midenin asit salınımını arttırarak gastrite sebep olabilir.
Tabii ki kalp ve tansiyon rahatsızlığı olanlarda kesinlikle önerilmez. Kalp ritmini bozar ve tansiyon artışını sağlar.
Hamileler içinde önerilmez.
Evcil hayvanlarımızın metabolizması kafeini sindirmeye elverişli olmadığından, kafein içeren yiyecek ve içecekleri bu dostlarımızdan uzak tutmamız gerekmektedir. Özellikle köpek ve kuşlar için ölümcül olduğu söylense de evimizde ki ya da sokağımızdaki bütün dört ayaklı dostlarımızı kafeinden uzak tutmalıyız.

Kahve Demlerken Yoğunluğu ve Sertliği nasıl ayarlarız?
Kahve Demlerken Yoğunluğu ve Sertliği nasıl ayarlarız?

Tarifler

Kahve, keyif veren bir içecektir ve bir fincan kahveyi mükemmel bir şekilde demlemek kişisel tercihlerinize bağlı olabilir. Kahve demlerken yoğunluk ve sertlik seviyelerini ayarlamak, istediğiniz tat profiline göre özelleştirme yapmanızı sağlar. İşte kahvenizin yoğunluğu ve sertliği üzerinde kontrol sağlamanız için bazı ipuçları

29.11.2023
Evde Mükemmel Bir Kahve Nasıl Hazırlanır?
Evde Mükemmel Bir Kahve Nasıl Hazırlanır?

Yenilikler

Kahve severler için güne başlamanın en keyifli yolu evde taze demlenmiş bir fincan kahvedir. Evde kendi kahvenizi yapmak, size kafeinle dolu bir enerji verirken aynı zamanda zaman ve paradan tasarruf etmenizi sağlar. Bu makalede, evde kahve hazırlamanın temel adımlarını sizinle paylaşacak ve mükemmel bir lezzet deneyimi yaşamanızı sağlayacak pratik ipuçları sunacağız.

29.11.2023
Blend Kahve Nedir?
Blend Kahve Nedir?

Yenilikler

Farklı tarlalarda, farklı tiplerde ve hatta farklı ülkelerde yetiştirilen kahve çekirdeklerinin harmanlanmasından oluşan kahveye blend kahve denir. Örneğin Single origin ibaresi bulunan bir kahve paketinden anlayabiliriz ki, dünyanın belirli bir bölgesinde yetişen tek çeşit kahve çekirdeklerinden oluşan tek kökenli, blend olmayan single origin bir kahvedir.

20.09.2022
Luwak Kahvesi
Luwak Kahvesi

İlginç Bilgiler

Dünya’nın en pahalı kahvesidir. Endonezya’da yetiştirilen misk kedisi dışkılarından üretilen bu kahve kulağa pek hijyenik gelmese de sağlık açısından bir sorun teşkil etmiyor. Peki bu kahveyi bu kadar değerli kılan özellikler nelerdir bakalım.

20.09.2022
Kahve Çeşitleri
Kahve Çeşitleri

Yenilikler

Kahve günümüzde oldukça yaygın ve yoğun şekilde tüketilen bir içecektir. Kahve kültürü oldukça geniş olan bir kültürdür. Bütün dünya üzerinde sosyal hayatla yakından ilişkili olan kahve, kökboyasıgillerden olan bir ağaç türüdür. Ağaca ait meyveler olgunlaştıktan sonra adeta kiraz şekline benzer kırmızı renk alırlar.

29.06.2021
Kafein Nedir?
Kafein Nedir?

İlginç Bilgiler

Kafein   aslında kimyasal bir bileşendir. Kimyada Trimetilksantin olarak bilinen, %49,48’si Karbon, %16,48’i Oksijen, %5,19’u Hidrojen ve geri kalan yaklaşık %28’lik kısmı iste Ozon olan, basit gözüken ama aslında yapısı çok daha karmaşık olan kimyasal bir moleküldür. Kahve, çay ya da çikolata gibi kulağımıza daha aşina gelen alanların yanı sıra birçok ilacın içerisinde, laboratuar deneylerinde ya da klinik araştırmalarda da kullanılmaktadır. Tabii biz kimya boyutundan ziyade günlük hayatımızda hangi şekillerde karşımıza çıktığından bahsedeceğiz.

06.05.2021
Sabah Kahvesi | Anisah Coffee
Sabah Kahvesi | Anisah Coffee

Yenilikler

Sabah aç karnına ya da erken saatte yapılan kahvaltıdan sonra içilen o muhteşem kahvedir   sabah kahvesi . İşte bu sabahın erken saatlerinde içilen kahve kupasından yayılan kokusuyla insanı mest eder. Kişiyi güne hazırlar ve muhteşem bir haz verir.  Uyandıktan sonra damakta hissedilen o ilk acı tat kişiyi kendine getirir. Kahve içmek bir ihtiyaçtan çok zevk meselesidir. Elbette ki sayılamayacak kadar faydası ve avantajı da bulunmaktadır. En büyük avantajı ise kişide oluşan kahve içme kültürüdür.  Kahve içmeyi kendisine bir kültür edinmiş olan bireyler için   sabah kahvesi   keyfini anlatmaya gerek yoktur. Çünkü onlar kahve severler olarak bu keyfi fazlasıyla kendilerine hediye olarak sunmaktadır.

13.04.2021
Moka Pot ile Nasıl Kahve Demlenir?
Moka Pot ile Nasıl Kahve Demlenir?

Tarifler

“İtalyan cezvesi” ve “ocak üstü espresso makinesi” olarak bilinen Moka Pot tüm dünyada en çok kullanılan ev tipi kahve ekipmanlarından biridir. Evde espresso benzeri bir kahve yapmanın en ekonomik yollarından olan Moka Pot, espresso benzeri bir kahve yaptığı için üçüncü nesil kahve dükkanlarında satılan birçok “meşhur” kahveyi evde yapmamızı sağlar. Anisah’ın kahve demleme rehberleri serisinde spot ışıklarını Moka Pot’un üzerine tutuyoruz.

27.11.2020
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.