Kapat
Filtre
Kategoriler
Seçilen Filtreler
{{ SELECTED.TEXT }} ×
Öğütme Tipleri
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}

Filtre Kahve

Kahve, özellikle son yıllarda daha popüler bir hale gelmiş ve hemen hemen her yerde tercih edilen bir içeceğe dönüşmüştür. Kahve dükkanlarının açılması ile birlikte kahve severlerin oranı artmış ve kahve son yıllarda en çok tercih edilen içecekler arasında yer almıştır. İş yeri, ofis, ev, kafe gibi pek çok yerde kullanılan bir içecek olarak bilinir. Öğütülmüş olan kahve çekirdeğinin sıcak su ile karıştırılıp demlenmesi ile elde edilen bez, metal ya da kağıt yardımı ila posasından filtreleme işlemi yapılarak elde edilen kahve çeşidine filtre kahve adı verilir.

 Günlük hayatta en fazla tercih edilen ve tüketilen kahve çeşitlerinden biri olan filtre kahve, yağ yakmasının yanı sıra lezzeti açısından da içenler tarafından tam not almayı başarır. Doğal olması, pratik bir şekilde hazırlanabilmesi, sağlığa olan pek çok faydası, metabolizmayı olduğundan daha hızlı bir hale getirmesi gibi faydalar sağladığı bilinir. Bu sebepten dolayı filtre kahve sık sık tercih edilme nedeni olmuştur. Bu kahve çeşidine filtre kahve denmesinin nedeni ise demlenmiş halde olan kahvenin metal ya da bir kağıttan süzüldükten sonra posasından ayrılarak hazır hale gelmesi olarak bilinir. Bu süzme işleminden sonra filtre kahve, daha akışkan ve berrak bir kıvam alır.

 Filtre Kahve Tarihçesi Hakkında Bilgi

 Kahvenin tarih içerisinde yer alan süreci içerisinde geç kalınan bir buluş olarak bilinen kahve çeşidi filtre kahve olarak tanımlanabilir. İlk olarak Almanya'da yaşam sürdüren Melitta Bentz, 35 yaşında iken 1908 yılında filtre kahve icat etmiştir. Bu buluş ile tarihe geçmiş olan bilim kadının filtrenin aklına gelmesi, filtreye gerek duymasının tek nedeni kahve içilen esnada ağza kahveye ait olan telvenin gelmesini istememesidir.

 Gündelik hayatta kullanılmakta olan ve ev şartlarında bir filtre kahve aracı üretmiştir. Patentini aldıktan sonra elde ettiği kazanç ile şirket kurmuştur. Hala bu şirket yönetilmekte ve uluslararası bir şirket olarak faaliyet göstermektedir. Buluşundan sonra Melitta Bentz'den ilham almış olan kahveyi seven kişiler ve üretici firmalar yeni araç ve ekipmanlar geliştirerek filtre kahve alanında çeşitliliği arttırmıştır. Çıkış noktası göz önünde bulundurulduğunda ise Osmanlıda yer alan kahve anlayışı ile filtre kahve birbiri ile uyuşmaz. Bunun nedeni telvenin kahveden ayrılmış olması olarak bilinir.

 Filtre Kahve Nasıl Yapılır? Filtre Kahve Hangi Ekipmanlar İle Nasıl Hazırlanabilir?

 Filtre kahvenin yapımı esnasında kullanılan pek çok yöntem vardır. Kullanılan metot ve ekipmanlar, kişiden kişiye göre değişen durumlar olarak bilinir. Damak tadı, kişinin vakti, ihtiyaçları gibi birçok etken etrafında belirlenen durumlardır. Filtre kahveyi yapma esnasında kullanılan ve en bilinen ekipmanlar french press, chemex, syphon, aeropress, hario v 60 olarak bilinir. İçlerinden en çok kullanılan ekipmanı ise french press olarak bilinir.

 French press ile yapımı esnasında kişi sayısına göre ölçümler de değişecektir. Örneğin bir kişi için filtre kahve yapılacaksa 15 gram, üzerine 300 ml sıcak suyu ekledikten sonra yaklaşık olarak 4 dakika kadar bir demlenme süresinden sonra pressleme işlemi yapılır ve bardağa dökülür. Bunun yanı sıra kahve makinesi yardımı ile de hazırlanabilen bir kahve türüdür. Hangi yöntem kullanılırsa kullanılsın iki farklı yöntemde de kahve çekirdeğinin taze kavrulmuş olması, kullanılan yönteme göre doğru bir şekilde öğütülmüş olması ve saklandığı koşulların iyi olması gerekir.

 Filtre Kahveyi Tüketmenin İyi ve Keyifli Yanları Nelerdir?

 Filtre kahveyi tüketmenin pek çok keyifli yanı bulunur. Bu özellikler şu şekilde sıralanabilir:

  1. Filtre kahveler lezzetli kahveler olarak bilinir. Filtre kahveye göre daha sert bir kahve çeşidi olan espresso, herkes için uygun değildir. Filtre kahveyi ise kişi kendi tercihine göre ayarlayabilir, ağırlığını ya da hafifliğini kendisi ayarlayabilir. Bu açıdan avantajı bulunan bir kahvedir. Süt eklenmek istenirse eklenebilen, şekerli ya da şekersiz çeşidi de yine kişinin isteğine göre farklılık gösteren bir durumdur.
  2. Sağlığa faydası bulunan bir kahvedir. Karaciğer kanserinin önüne geçen ve idrar söktürücü özelliği bulunan kahve türü olarak bilinir. Zararlı olan mikropların vücut dışına atılmasını sağladığı bilinir. Kalp hastalığını önüne geçmede ve Alzheimer gibi hastalıkların da önüne geçtiği bilinir.
  3. Kahve yaktıran bir kahve türüdür. Düzenli olarak tüketildiği takdirde metabolizmanın hızlı bir şekilde çalışmasını sağlar. Bununla beraber daha fazla enerji gerektirir. Fazla yağ yakmak ve kilo kontrolünü yapmaya fayda sağlar.
  4. Hızlı ve pratik yapılan bir kahvedir. Kahvenin 4 tane demleme yöntemi bulunur. Acele bir şekilde kahve hazır olması isteniyorsa filtre kahvenin bunun için uygunluk taşıdığı söylenebilir.
  5. Doğal bir yapısı vardır. Filtre kahveler doğal bir şekilde ağaçta toplanıp, sadece kavurma işlemi ile öğütmeden sonra sunulur.
  6. Uyku açıcı özelliğinin yanı sıra kişiye enerji verir. Gün içinde hareketli bir tempo varsa ve ayılma problemi yaşanıyorsa filtre kahveyi tüketmek uygun olacaktır.

 İyi bir Filtre Kahve Yapmanın Yolu Nedir?

 Kahve demlenirken sadece tüm kahve ıslanacak kadar su döküp 30 saniye kadar beklemek gerekir. Bu işleme ön demlenme adı verilir. Aromanın çok büyük bir kısmı bu aşamada olacak ve lezzet açısından da önemli bir aşamadır. 30 saniye süreden sonra kalan su eklenir ve demleme devam eder. Su kaynadığında hemen dökülürse kahve yakılır ve acı, aynı zamanda yanık bir tat olur. Kaynadıktan sonra 30 dakika beklenmeli ve sonrasında su aktarılmalıdır. İdeal sıcaklık ise 90 ile 95 arasında olmalıdır. Kahvenin taze olması önemlidir. Lezzet ve kalite açısından bu durum oldukça önem arz eden bir konudur. Bunun yanı sıra kahvenin iyi saklanması taze kalmasını sağlayan bir yol olarak bilinir. Kahve hava almamalıdır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.